2zi.pl - szablony, nadruki na koszulkach i torbach, zdobienie ścian


Idź do treści

symbolePonieważ wśród naszych szablonów wiele odwołuję się do tradycji buddyzmu tybetańskiego, postanowiliśmy napisać o nich klika zdań.


WADŻRA LUB DORDŻE
Skt. Vajra; Tyb. Rdo –rje


Jest symbolem tradycji wadżrajany. W sanskrycie WADŻRA znaczy „ten, który jest najtwardszy” lub „najpotężniejszy”. Odpowiednik tybetański DORDŻE (rdo rje) znaczy „władca kamieni”, co można utożsamiać z diamentem, jednak sam diament Tybetańczycy określają zupełnie innym słowem (pha lam).
Wadżra oznacza niezmienną, niezniszczalną, zwycięską naturę umysłu Buddy. W ikonografii buddyjskiej Dordże oznacza zręczne metody oraz przejrzystość. Jest trzymana w prawej ręce, kojarzonej zwykle z elementem męskim.
W dawnych Indiach Wadżra była berłem bądź buławą boga Indry, w związku z tym wielu naukowców próbuje łączyć ją z gromem Zeusa lub Jupitera, młotem Thora czy inną mityczną bronią


SKRZYŻOWANA WADŹRA
Skt.vishva – vajra; Tyb. rdo – rje rgya – gram


Skrzyżowana wadźra, której 4 ramiona są skierowane w 4 kardynalnych kierunkach, pośrodku, zaś znajduje się łączący je punkt centralny – oznacza doskonałą stabilność. Jest odzwierciedleniem mandali (doskonałej, oświeconej przestrzeni), w której centralny punkt jest wadżrasaną, miejscem w którym Buddowie osiągają oświecenie. Dlatego też zwykło się ten symbol interpretować jako podstawę oświecenia – doskonałą mądrość oświeconego umysłu.
DZWONEK

Skt. ghanta; Tyb. Dril – buDzwonek reprezentuje aspekt żeński oświeconego umysłu. Doskonałą mądrość Pradżniaparamitę, która jest uważana za żeńską i ostatnią paramitę, będącą ukoronowaniem pięciu pozostałych (męskich) paramit. Symbolizuje także realizację pustki. Dźwięk dzwonka jest określany właśnie jako "dźwięk pustki".


DZWONEK Z WADŻRĄDzwonek wraz z wadżrą oznacza jedność metod i mądrości oraz pustki i współczucia tworzących doskonały umysł Buddy.

CIUSIN to morski potwór – ślimak.

W wielu kultrach symbolizuje on kolektywną nieświadomość. W tradycji hinduistycznej ciusin (w sanskrycie makara), był pojazdem bogini Gangi. Również Varuna, bóg wody i oceanów także dosiadał makary/ciusina. Ślimak morski był też symbolem Kamy – indyjskiego bóstwa miłości i przeznaczenia. W tradycji tybetańskiej ciusina dosiadają Mahasiddhowie. Stworzenia te bowiem uważane są za niezwykle jadowite, a dotknięcie kolcem umieszczonym na końcu trąby, grozi niechybną śmiercią. Jedynie Mahasiddhowie – nieustraszeni zwycięzcy mogą traktować je jako wierzchowce. Głowy ciusinów wieńczą niektóre przedmioty rytualne takie jak dordże i purba. W krajach buddyjskiej wadżrajany, ich podobizny umieszcza się w celach ochronnych na rogach dachów świątyń i innych budynków sakralnych.

LUNG TA – powietrzny koń/ koń wiatru

W epoce przedindustrialnej, koń był uniwersalnym symbolem szybkiego i efektywnego transportu. Dzięki swojej szybkości i zwinności, zwierze to kojarzone było często z żywiołem wiatru . Nic więc dziwnego, że wizerunek galopującego konia znalazł się na tybetańskich flagach modlitewnych. Na tych pięciokolorowych skrawkach materiału, nadrukowywane są także święte sylaby, mantry, wizerunki buddów i bodhisattwów oraz mitologicznych zwierząt (garudy, smoka, tygrysa i śnieżnego lwa). Jednakże to koń jest najczęściej ich centralną postacią. Od niego też flagi wywodzą swioją tybetańską nazwę.
Na grzbiecie konia nie znajduje się jeździec, a jedynie klejnot spełniający życzenia – symbol dharmy buddyjskiej. Powietrzny koń niesie ją na cały świat przynosząc wyzwolenie z cierpienia wszystkim istotom.


strona główna | kamienie ZI | o szablonach | symbole | nasza oferta | wzory szablonów | odbijanie | gotowe odbitki | zdobienie wnętrz | kontakt | linki | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego